U središtu razmišljanja i djelovanja treba biti briga o tome kako očuvati obitelji
Oko 120 svećenika okupilo se u srijedu 24. rujna u marijanskom svetištu Vepric na Studijskom danu svećenika Splitsko-makarske nadbiskupije. Tema ovogodišnjega Studijskog dana bila je “Pastoralni izazovi obitelji u kontekstu evangelizacije: očekivanja i potrebe”. Susret je započeo koncelebriranim euharistijskim slavljem koje je predvodio splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić.
Nadbiskup je u homiliji govorio o svećeničkom pozivu u kontekstu obiteljskoga pastorala. Rekao je da, kao što je Isus na početku poslao dvanaestoricu da nose radosnu vijest u svaku kuću i u svaku obitelj, tako i danas šalje svoje svećenike. No, prvi apostoli nisu imali župne kuće ni pastoralne centre već samo bogatstvo Božje riječi s kojom su išli među ljude, među obitelji. “Svjetlo Božje riječi motiviralo ih je da idu dalje, usprkos svim poteškoćama. Motivira li nas danas? Što je nama potrebno da se pokrenemo i da iziđemo iz vlastitih kuća, vlastite sigurnosti i krenemo ususret bližnjima, obitelji? Jesmo li postali siromasi pored tolikog bogatstva riječi Božje?”, upitao je nadbiskup okupljene svećenike i rekao kako Njegova riječ treba zaživjeti u njihovim srcima zbog ljudi koji su im povjereni, ali i da bi mogli ostvariti svoj život i poslanje. Istaknuo je kako je potrebno da svijetle iznutra jer samo tako mogu Svjetlo života donositi bližnjima.
Trenutačnu situaciju obitelji nadbiskup je prikazao kroz prispodobu o dobrom Samarijancu koji iz Jeruzalema, grada na gori, silazi u Jerihon i nailazi na razbojnike. “To je slika obitelji koja ide nizbrdo, stranputicom i raspada se. Ovo vrijeme se okomilo na obitelj, želi je uništiti, i to tako da joj je ohladilo vjeru, da joj je razbijeno zajedništvo, ugrožena vjernost i otvorenost daru života. Obitelj je dotučena. Svećenik i levit iz prispodobe danas su sociolog ili psiholog koji prolaze pokraj obitelji i ne osvrćući se, ili promatraju obitelj i zaključuju da joj nema spasa i da je bolje da izumre jer samo ograničava slobodu pojedinca. Trebamo se zapitati jesmo li mi danas Samarijanac koji toj obitelji povija rane i plaća za nju, ili se možemo svrstati u ovu prvu skupinu. Bi li samo održali dobru propovijed i vikali na tu obitelj kako je mogla dopustiti da dođe do toga gdje je danas? Obitelj je središte i izvor društva, a mi smo je ostavili na periferije i ne dopiremo do nje”, rekao je nadbiskup i upozorio da svećenici ne smiju samo provoditi svoje pastoralne šablone i iz svojih ureda prosuđivati obitelji već biti s njima, upoznati ih i s njima živjeti svoje poslanje. Istaknuo je da se ne smije pastoralna briga o obitelji i braku svoditi samo na pitanje smije li se rastavljenima dati pričest ili ne, već da u središtu razmišljanja i djelovanja treba biti briga o tome kako očuvati obitelji i donijeti im bogatstvo Božje riječi.
Po završetku euharistijskoga slavlja, uslijedio je radni dio programa koji je započeo predavanjem prof. dr. fra Stipe Nimca o temi “Pastoralni model za naše vrijeme”. Potom je prof. Miranda Banovac, kroz svjedočanstvo vlastite obitelji i rada u župi, govorila o temi “Što obitelj očekuje od svećenika i župne zajednice?”, a mr. Maja Jakšić održala je predavanje “Kako se nositi sa stresnim situacijama?”. Na kraju, nazočnima se obratio generalni vikar Splitsko-makarske nadbiskupije mons. Miroslav Vidović koji je predstavio aktualnosti u Nadbiskupiji, a zaključne misli i poticaje uputio je i nadbiskup Barišić koji je pozvao okupljene na molitvu za III. izvanrednu biskupsku sinodu na kojoj će se raspravljati upravo o temi “Pastoralni izazovi obitelji u kontekstu evangelizacije”. (ika / gk)