Srebro jako svjetli

Francuski su rukometaši pobijedili Hrvatsku s 25:21 (12:12) u finalu Europskog prvenstva u Austriji. Ponovili su tako finalni dvoboj sa Svjetskog prvenstva u Zagrebu kad su također osvojili naslov svladavši Červarove izabranike.

Francuska je postala prva reprezentacija koja je u nizu osvojila olimpijsko, svjetsko i europsko zlato. Osvojivši drugo mjesto, Hrvatska je stigla do treće medalje na europskim prvenstvima nakon što je bila druga i na EP-u u Norveškoj 2008. i treća na EP-u u Portugalu 1994.

Hrvatska je u prvom poluvremenu vodila s +3

Hrvatska je povela prva u trećoj minuti pogotkom Vorija. Uslijedile su velike obrane Alilovića, uključujući sedmerca Joliju. U devetoj minuti Zrnić je bio precizan iz sedmerca za 3:2, a na 4:2 povisio je Štrlek. Francuzi su se vratili u egal u trenucima kad je Hrvatska igrala bez isključenog Vorija. Preko Guigoua i Karabatića došli su na 6:6 u 15. minuti. Novu prednost Hrvatskoj donosi Štrlek u 20. minuti novim golom iz kontre (8:7). Tri minute kasnije Duvnjak svojim prvim golom u finalu Hrvatsku vraća na +2 (9:7).

Francuzi uspijevaju zadržati priključak na gol ili dva zaostatka, iako su nervozno ušli u posljednjih pet minuta prvoga dijela. Izbornik Onesta dobio je žuti karton zbog prigovora sucima, a Karabatić je isključen na dvije minute. Naši igrači to su iskoristili i otišli na prednost od tri pogotka golom Duvnjaka u 28. minuti, 12:9.

Buđenje Francuza u završnici prvog dijela

U furioznoj završnici prvoga poluvremena Francuzi su dvama golovima Karabatića i prvim Narcissea napravili seriju od 3-0 i izjednačili na 12:12, rezultat kojim se i otišlo na odmor.

Iako smo u drugo poluvrijeme ušli golom Duvnjaka i s prednošću od 13:12, u sljedećih šest minuta nismo postigli pogodak. Najprije je Fernandez izjednačio na 13:13, a u četvrtoj minuti drugog dijela Francuzi su golom Karabatića prvi put poveli s 14:13. Iskusni Narcisse povećava vodstvo na +2 (15:13), a u 37. minuti, iako s igračem manje, golom Abala dolaze na +3 (16:13). Isti igrač zabija u 38. minuti za prednosti od četiri pogotka (17:13).

Balić i Alilović donijeli Hrvatskoj minimalni zaostatak

Crnu seriju Hrvatske prekinuo je Balić koji je dvama pogocima smanjio zaostatak na tri razlike (15:18), a u 43. minuti Zrnić nas je približio na dva zaostatka (16:18).  Francuzi su opet pobjegli na tri gola prednosti (16:19) u 47. minuti. Zrnić golom iz sedmerca smanjuje na -2 (17:19), a Balić nas je približio na gol zaostatka u 48. minuti (18:19). Međutim, u posljednjih deset minuta ulazimo s minusom od tri gola (18:21), a Karabatić Francuze vraća na +4 (18:22) u 51. minuti.

Červarovi izabranici izgorjeli u lovu na zaostatak

Umjesto Alilovića, na gol je stao Čarapina, a u igru je ušao Lacković. Međutim, promjena u sastavu nije donijela pomjenu i tri minute prije kraja Karabatić zabija za vodstvo Francuza 24:20. Hrvatska doživljava prvi poraz na EP-u (21:25) i osvaja srebro.

Najučinkovitiji igrači u hrvatskim redovima bili su Zrnić sa sedam pogodaka, od čega šest iz sedmeraca, i Balić s četiri. Francuze su predvodili Karabatić (6) i Abalo (4).