Kauboji bez finala

Hrvatska je je treći put u nizu pod vodstvom Slavka Goluže u zadnjih godinu dana poražena u polufinalu velikog natjecanja, na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj u borbu za treće mjesto sa Slovencima poslali su nas Danci, koji su nas svladali s 30:24 (14:11). Tako smo propustili šansu da izborimo peti finale SP-a, a Danci su nam uzvratili za poraz na Olimpijskim igrama u Londonu.Hrvatska vrsta zaustavljena je u polufinalu EP-a u Srbiji od domaćina Srbije, a na OI-ju u Londonu bolja je bila Francuska, da bi na ovom SP-u u završnoj borbi za finale kobna bila Danska.Hrvatski rukometaši katastrofalno su otvorili dvoboj u Barceloni, u prvih 10 minuta zabili su samo jedan gol i suparnik je poveo sa 6:1. Na otvaranju susreta je Duvnjak, koji je igrao pod temperaturom i uoči utakmice je primio infuziju, puno griješio, Bičanić je pogodio vratnicu, a Čupiću je danski vratar obranio čisti zicer pa je Wilbekova momčad bez većih problema stekla veliku prednost.Domagoj Duvnjak je u 11. minuti ipak pogodio za 6:2, prekinuvši dugačak post Kauboja. No danski vratar Landin je u 13. minuti upisao već šestu obranu, što dobro oslikava početnu nemoć hrvatskih pucača, kao i činjenica da nam je Sondegaard u osmoj minuti s igračem manje zabio za 5:1, a mi dvije minute brojčane nadmoći nismo uspjeli iskoristiti ni za jedan gol.Znakovi buđenja počeli su ipak dolaziti kada je Duvnjak u 16. minuti pogodio za 8:4. Uslijedila je navjeća prednost protivnika (10:4), ali je Bičanić hrabrim šutem ekspresno odgovorio na gol Sondegaarda za 10:5. U 22. minuti Kopljar je smanjio na 10:7, što je već bio hrvatski niz 3-0. Nažalost, svojim već šestim golom nezaustavljivi Eggert je sa sedam metara prekinuo taj mini-niz, Ivić nije uspio zaustaviti njegov udarac i u 24. minuti bilo je 11:7. Tad smo se počeli stabilizirati, no kad god bi se ukazala prilika za primicanje uslijedilo bi neko pogrešno dodavanje ili mlak šut. Zlatko Horvat je hrabrim lobom svladao danskog vratara sa sedam metara za 14:10, a  Lovro Šprem je s istekom vremena s krila pogodio za 14:11, što je bio sasvim dobar rezultat s obzirom na to kako smo odigrali prvo poluvrijeme. Ubio nas je Eggert, koji je od danskih 14 zabio čak osam golova u prvih 30 minuta, a uoči drugog poluvremena zbog ozljede smo ostali i bez Drage Vukovića.
Drugo poluvrijeme otvorili smo dobro, nakon gola Hansena Kopljar je niskim udarcem pogodio za 15:12, a Horvat i Kopljar su nas u 34. minuti doveli i na ohrabrujućih 16:14. No uslijedila su dva brza gola Svana i sve je palo u vodu (18:14). Izbornik Goluža odlučio se u 36. minuti na uvođenje mladog Mandalinića, koji je u 42. minuti dobro pogodio za smanjenje zaostatka na 22:19. Iako stalno u rezultatskom minusu, Hrvatska se držala blizu Danaca. Kad je Domagoj Duvnjak zatresao mrežu za 23:20, a Ivan Čupić išao malo poslije sam na danskog vratara Landina, činilo se da se približava trenutak kad će pritisak na Dance početi urađati njihovim pogreškama. No Čupić nije uspio svladati suparničkog vratara, a u brzoj kontri nakon Čupićeve akcije Markussen je pogodio za 24:20. U sljedećem našem napadu i Bičanić je promašio zicer s crte, da bi na drugoj strani Noeddesbo bio precizan za 25:20. Do kraja je ostalo sedam minuta, no bio je to prijelomni trenutak, da je Čupić pogodio bilo bi 23:21, a ovako su Danci odmaknuli na plus pet. Uslijedio je potpuni raspad demoralizirane Hrvatske, pa je Danska do kraja bez problema povećala razliku na konačnih 30:24.
Damir Bičanić postigao je sedam golova, a Domagoj Duvnjak četiri za Hrvatsku, dok su Dansku predvodili Anders Eggert s devet i Jesper Noeddesbo s pet pogodaka.
U prvom polufinalu domaćin Španjolska je sa 26:22 (13:12) svladala Sloveniju. Hrvatska će u subotu od 19 sati igrati za brončano odličje protiv Slovenije, dok će u nedjeljnom finalu od 17.15 sati igrati Španjolska i Danska.

HRVATSKA: Alilović, Ivić; Vuković, Čupić, Vori, Horvat 3 (2), Duvnjak 4, Bičanić 7, Gojun, Kopljar 3, Musa 1, Marić 3, Šprem 1, Stepančić, Mandalinić 1, Ninčević 1
DANSKA: Landin, Green; Noeddesbo 5, Nielsen, Eggert 9 (3), Spellerberg, Soendergaard 3, Lindberg 1, Hansen 1, Svan 2, Lauge 2, Markussen 3, R. Toft 2, H. Toft, Mortensen, Moellgaard 2