Hrvatski rukometaši za europsko zlato

Hrvatski rukometaši pobijedili su u Beču u polufinalu Europskog prvenstva Poljsku s 24:21 (9:10). Osvojili su najmanje srebro, a u nedjeljnom finalnom dvoboju pokušat će uzvratiti svjetskim i olimpijskim prvacima Francuzima za poraz u finalu SP-a u Zagrebu prije godinu dana. Za jedini naslov koji im nedostaje borit će se u 17.30 sati, a Poljska i Island igrat će za broncu u 15. Obje utakmice moći ćete pratiti na našem Drugom programu.

Hrvatska je osvojila devetu medalju na velikim natjecanjima, a šestu pod Červarovim vodstvom. Izborila je i treće finale zaredom nakon EP-a u Norveškoj 2008. i SP-a u Hrvatskoj 2009.

U prvom poluvremenu zakazao je hrvatski napad

Valčić je u petoj minuti zabio za naše prvo vodstvo od 2:1. Golovima Lijewskog i Bieleckog Poljaci su preokrenuli rezultat u svoju korist na 3:2, no Štrlek je izjednačio u osmoj minuti na 3:3. U sljedeće četiri minute Hrvatska nije zabila gol i Poljaci su se odvojili na +2 (3:5). Golovima Balića i Buntića sredinom prvog poluvremena naši igrači vraćaju susret u egal (5:5), a zatim za 6:6 zabija i Zrnić. Iako s igračem manje, Poljaci u 21. minuti ponovno imaju prednost od dva razlike (6:8). Balić je smanjio zaostatak, no u sljedećem napadu Poljaci opet idu na +2 (7:9).

Četiri minute mreže su mirovale i onda je napokon Balić u 27. minuti, u trenucima kad smo imali igrača manje, smanjio zaostatak na 8:9. S minimalnim zaostatkom Hrvatska je i zaključila prvo poluvrijeme (9:10).

Nakon što su poveli, naši više nisu ispuštali prednost

Preokret i ključni trenuci utakmice zbili su se već na samom početku drugog dijela. U prvom napadu Duvnjak je izjednačio na 10:10, a zatim nam je novu dozu samopouzdanja donio Alilović koji je obranio sedmerac. Hrvatska u 33. minuti napokon dolazi u vodstvo 11:10 drugim Duvnjakovim golom. To je prvo vodstvo Hrvatske nakon pete minute susreta. Duvnjak zabija i za +2 (12:10) u 34. minuti, a golovima Balića i Zrnića održavamo tu prednost (14:12). U 40. minuti Čupić iz sedmerca donosi vodstvo od tri razlike (15:12).

Hrvatska je i u posljednjih petnaest minuta utakmice ušla s prednošću od tri pogotka (16:13). Međutim, dvama golovima Jaszka vraća Poljsku u minimalni zaostatak (16:15) u 47. minuti. Duvnjak najprije zabija za naše novo vodstvo od dva razlike (18:16), a za novu prednost od tri pogotka u 50. minuti zaslužan je Mataija, svojim prvim golom u premijernom nastupu na EP-u. Pet minuta prije kraja susreta Hrvatska je povećala vodstvo na dosad najveću prednost, +4 (22:18). Pogodak je zabio, u drugome poluvremenu nezaustavljivi, Čupić. Potvrdu pobjede dvije minute prije kraja ostvarili su pogotkom Balić (23:19) i osmom obranom na utakmici Alilović. Vuković u posljednjih 30 sekundi zabija za 24:21 i potvrđuje finale.

Izbornik Červar: Poljaci nisu imali rješenja

Čupić je bio najbolji strijelac sa šest pogodaka i samo jednim promašenim sedmercem, Duvnjak je zabio pet golova, kao i Balić koji je odigrao izvrsno u nastavku. Svoj doprinos u napadu dali su i Vuković i Zrnić. Nažalost, Zrnić je ozlijedio koljeno u završnici i gotovo je sigurno da neće nastupiti u finalu.